برای مهاجرت کردن تردید داری؟

 


زندگی اونجا خوبه؟ ما هم مهاجرت بکنیم؟ 

این سوالها رو من نمی تونم جواب بدم. نظرات،ایده آل ها و اهداف هر کس با کس دیگه متفاوته. نمیشه یه نسخه برای همه پیچید. اگه برای مهاجرت کردن مردد هستید چند تا سوال ازتون می پرسم که اگر بتونید به این سوالها جواب بدین خودتون متوجه میشین که مهاجرت بکنید یا نه. 

 


۱-به خانواده (پدر و مادر و اطرافیان) چقدر وابسته هستید؟

اگر متاهل هستید ماهی چند بار بهشون سر می زنید؟ و چقدر توی کارهاتون ازشون کمک می خواین؟ معمولا پدرها و مادرها بعد از ازدواج از راه دور و گاها نزدیک مراقب فرزندان خود هستند، در کارها کمکشان می کنند، مخصوصا اگر فرزند داشته باشید بخشی از پروسه نگهداری فرزند به عهده پدربزرگها و مادربزرگهاست. برای تمرین سعی کنید یه مدت بدون کمک پدر و مادر کارهایتان را انجام بدید. تا چه حد موفق هستید؟ 


۲-چقدر به زبان کشور مقصد آشنایی دارید؟

زبان کشور مقصد یکی از اولویت های مهاجرته. منظور از بلد بودن زبان، سلام و احوالپرسی نیست. یه تمرین دیگه. سعی کنید توی یه روز کاری، تمام مکالمات و حرفهایی که با همکاران، آشنایان، همسر و ... می زنید رو به زبان ترکی بزنید. اگر نمی تونید، یعنی بعد از مهاجرت به مشکل زبان برخورد می کنید. 


۳-زندگی ای که برای ساختش زحمت کشیدید چقدر براتون ارزش داره؟

آیا حاضرید از زندگی ای که تا کنون برای خود ساختید بگذرید و دوباره از صفر شروع کنید؟ تا چه حد به شغلی که دارید، درآمدتون، ماشین، وسایل منزل و ... وابسته هستید؟ 


۴-آیا سرمایه کافی برای مهاجرت دارید؟

مقدار دقیقی رو به عنوان سرمایه مهاجرت نمیشه در نظر گرفت. ولی به طور کلی غیر از هزینه های اولیه مهاجرت، شامل هزینه اخذ اقامت و اجاره منزل و خرید وسایل، توصیه من اینه که حداقل برای 3 تا 5 ماه هزینه زندگی خانواده پول همراه خود داشته باشید. چون اصولا پیدا کردن کار و جا افتادن در محیط جدید سخته و گاهی تا چند ماه طول می کشه. 


۵-هدفتون از مهاجرت چیه؟

اگه فقط هدف اینه که از کشور و شرایطش خسته شدید، متاسفانه شرایط بیشتر ما همینه ولی این دلیل کافی برای مهاجرت نیست. زمان مهاجرت باید به حدی به هدف خود اطمینان داشته باشید که دردسرها و سختی های میان راه مهاجرت شما رو از رسیدن به هدفتون باز نداره. 


۶-آیا به خودتون و قابلیت هاتون اطمینان دارید؟

فکر میکنید که به عنوان یک خارجی میتونید گلیمتون رو از آب بیرون بکشید؟ می تونید کار پیدا کنید؟ در کار خود در حدی تخصص دارید که یه سر و گردن از شهروندان کشوری که بهش مهاجرت می کنید بالاتر باشید؟ 


۷-آیا در حال حاضر در ایران مشغول به کار هستید و درآمد کافی دارید؟

در بیشتر مواقع حداقل برای یکسال اول شرایطتون بعد از مهاجرت حتی اگر بدتر نشه، همون حالت باقی میمونه. شرایط کار در کشور ترکیه و خیلی از کشور های دیگه دنیا بهتر از ایرانه. درست. ولی قبول کنید که شما در اون کشور خارجی به حساب میاین. یعنی در درجه اول کاری که خود شهروندان اون کشور حاضر به انجامش نیستن برای خارجی ها می مونه و در درجه دوم کاری که شما در اون خیلی بهتر از بقیه افراد جامعه باشید. 


۸-تا چه حد روی تصمیم به مهاجرت مصمم هستید؟

مهاجرت سختی کم نداره و اگه ذره ای روی تصمیمتون مردد باشید یا اگر به این فکر باشید که بریم ببینیم چی میشه! مطمئن باشید با اولین فشارهای مالی و یا روحی جا میزنید و برمیگردین.


عوامل دیگه ای هم هستند که میتونن روی تصمیمتون اثر داشته باشن. مثل آب و هوای کشور مقصد، اختلافات فرهنگی، نگاه مردم به ایران و ایرانی، تفاوت واحد پولی کشور مقصد با ایران ( که هر چی بیشتر باشه شرایط و ریسک مهاجرت سخت تر میشه) و خیلی چیزهای دیگه.