قیمت وسایل منزل در ترکیه


  • اجاره خانه با وسایل یا بدون وسایل؟

اینجا برای اجاره منزل دو تا گزینه دارید، خانه با وسایل (اِشیالی) یا بدون وسایل (بُش) که اجاره خونه اشیالی حدودا ماهی پونصد لیر از مشابه بدون اشیا بیشتره، و در بیشتر مواقع اگه خونه نوساز نباشه، وسایل هم استفاده شده و دست دوم هستند و اگر مشکلی براشون پیش بیاد یا خراب بشن تعمیر یا تعویض اونها به عهده مستاجر (یعنی شما) هست. در خیلی از موارد هم یه خونه اشیالی تمامی وسایل مورد نیاز رو نداره و مجبور میشین که بعضی از وسایل رو خودتون تهیه کنید. اگر برای مدت زمان کوتاهی قصد اقامت در ترکیه رو دارید خانه های اشیالی به صرفه هستند ولی در غیر اینصورت به نظر من در طولانی مدت اصلا اقتصادی و به صرفه نیست.

 

وسایل منزل نو یا دست دوم

  • خرید وسایل نو یا دست دوم ؟

برای خرید وسایل منزل سه گزینه دارین، اول اینکه تمام وسایل رو نو تهیه کنید، دوم اینکه تمام وسایل رو دسته دوم تهیه کنید و گزینه سوم ترکیبی از این دو هست. یعنی بعضی از وسایل رو نو و بقیه رو دست دوم بگیرید. 
اگر انتخاب شما گزینه اول (تمام وسایل نو) هست، می تونم بهتون بگم که اگر تمام وسایل برقی شامل یخچال و ماشین ظرفشویی و لباسشویی و چایی ساز و جاروبرقی و... رو از یه مارک بگیرید خیلی به صرفه تره چون هم تخفیف خوبی روی حمل و نقل و هم روی خرید نقدی می تونید بگیرید. بقیه وسایل منزل هم از این قانون مستثنی نیستند. در کل می تونم بگم که کل وسایل منزل رو می تونید با حدود 25 تا 40 هزار لیر بخرید. 

 

  • وسایل دست دوم از کجا بگیریم؟

اگر انتخابتون گزینه دوم هست، اینجا یه مغازه هایی هست به نام سِپُت (spot) که مرکز فروش وسایل دست دوم هست. اگر توی گوگل مپ کلمه spot رو بزنید می تونید این مغازه ها رو در نزدیکی خودتون پیدا کنید. قیمت وسایل در این مغازه ها بسیار کمتر از نو هست. بعضی از این مغازه ها مثل دسته دوم فروشی های ایران هستند ولی بعضی دیگه وسایلی دارند که بسیار کم استفاده شده و در حد نو هستند و گارانتی هم روی وسایل بهتون میدن. اگر تمام وسایل منزل رو از دست دوم فروشی ها خریداری کنید، بین پنج تا ده هزار لیر هزینه پرداخت خواهید کرد. ولی خب در انتخاب وسایل دست دوم باید دقت کافی رو داشته باشید.
گزینه سوم هم که پیشنهاد خودم هست، ترکیبی از این دو هست. خب هزینه هم یه چیزی بین گزینه اول و دوم میشه. 

 

  • مصرف برق مسئله این است!

فقط زمان خرید وسایل چه نو و چه دست دوم توجه ویژه ای به مقدار مصرف برق (مخصوصا در مورد کولر گازی) داشته باشید، اگر پول اضافه تری برای یه وسیله با مصرف برق کمتر خرج کنید مطمئن باشید ضرر نمیکنید و روی قبض برق منزل تفاوت رو کاملا احساس میکنید.