چرا ازمیر رو برای زندگی انتخاب کردیم؟

 


خیلی ها از من درباره دلیل انتخاب ازمیر برای زندگی میپرسند و خیلی ها هم بین یه دوراهی برای انتخاب ازمیر و استانبول موندن. اگه شما هم یکی از این دو دسته هستید، خوندن این متن رو بهتون توصیه می کنم. 

 

دریای اژه ازمیر

 

ازمیر چه جور شهریه؟

علایق و خواسته های هر کس از زندگی با دیگری متفاوته هر کی معیارهایی برای زندگی ایده ال و راحت داره. یکی دوست داره دورش شلوغ باشه یکی عاشق خلوتیه و آرامشه. برای همین نمیشه یه نسخه برای همه پیچید. پس من احساس خودمو نسبت به ازمیر میگم. اگه احساس شما بهشون نزدیک بود ازمیر میتونه براتون شهر ایده آلی باشه. من توی محله کارشیاکا زندگی کردم و برداشتم از ازمیر میتونه با برداشت کسی که جای دیگه شهر زندگی کرده متفاوت باشه. 
ازمیر یه شهر ساحلیه.با اینکه نسبت به استانبول و آنکارا کوچکتره، تمام نیازها و امکانات یک کلانشهر رو داره. از طرفی وقتی از خیابون های اصلی وارد خیابونهای فرعی شهر میشین انگار توی یه شهرستان آروم پا گذاشتین.

 

ازمیر کلانشهری با کوچه های سنگفرشی

 

ازمیر یعنی آرامش و امنیت:

اولین چیزی که توی ازمیر خیلی به چشم میاد آرامش و امنیت شهره. تقریبا میشه گفت چیزی به عنوان ترافیک در ازمیر وجود نداره، بعد از چند وقت سکونت، افراد محله میشناسنتون و باهاتون سلام و علیک میکنن ، میتونید با خیال راحت بچه تون رو بفرستید توی کوچه چون میدونید که همسایه ها و محلی ها و شاید پیرزن فضول کوچه که همیشه پشت پنجره اس، میدونن که این بچه شماست و مواظبش هستن. هنوز سنت های قدیمی توی ازمیر یا حداقل محله هایی که من تا حالا دیدم وجود داره، شاید زمان اسباب کشی با خوش آمد گویی همسایه ها مواجه بشین، یا مدتی بعد از ساکن شدنتون همسایه بغلی سرزده بیاد خونه تون و انتظار دعوت به داخل خونه رو داشته باشه. چیزهایی که برای منی که قبل از مهاجرت توی تهران زندگی میکردم اصلا وجود نداشت.

 

مردم ازمیر با ایرانی ها چطور رفتار می کنن؟

نظر مردم درباره ایرانی ها بد نیست، گرچه خیلی هاشون چیزی از ایران نمیدونن، و ایران رو یه کشور همسایه میدونن که مردمش به زبان عربی! حرف میزنن. ولی باز هم با ادب برخورد میکنن.

 

 

آب و هوای ازمیر چطوره؟

ازمیر هم مثل همه شهرهای ساحلی مرطوبه، ولی بادی. بادی که توی تابستون رطوبت هوا رو کم میکنه همونقدر توی زمستون تیز و برنده س. با اینکه دمای هوا به ندرت به زیر صفر میرسه ولی تجهیزات زمستونی، مخصوصا از نوع بادگیر توی دو ماه از سال خیلی به کار میاد.