کار در ترکیه-قسمت اول


یکی از اصلی ترین نیازها بعد از مهاجرت، کار و پیدا کردن کار مناسبه. در این مقاله قصد داریم پیش نیازهای اولیه برای پیدا کردن کار در ترکیه را بررسی کنیم.

 

فاکتورهای مهم برای پیدا کردن کار در ترکیه: 

دو فاکتور برای پیدا کردن کار توی ترکیه مهمه، اولین و مهمترینش میزان تسلط شما به حرفه ای هست که دارید (حالا اون حرفه هر چی که میخواد باشه) و دومین عامل، تسلط به زبان ترکی. میزان تسلط به زبان ترکی هم باید در حدی باشه که بتونید راحت حرف بزنید و حرف طرف مقابل رو بفهمید. اصطلاحات کاری را بلد باشید و بتونید نیازهای خودتون رو به طور کامل و بدون محدودیت بگید و نیازهای کارفرما رو هم کامل متوجه بشید.پ


بذارید یه مثال میزنم که قضیه خوب جا بیفته. 

 فرض کنید که شما یه شرکت توی ایران دارید که به یه نفر نیروی کاری نیاز داره. همزمان یه متقاضی ایرانی و یک متقاضی ترک دارید برای انتخاب. در چه صورتی متقاضی ترک رو به ایرانی ترجیح میدین و اون رو استخدام می کنید؟

 خب اول از همه باید ببینید که تسلطش به کار یه سر و گردن از اون ایرانیه بیشتره، و دوم اینکه بتونه حرف بزنه باهاتون و حرفتون رو بفهمه. خب حالا راحت میتونید خودتون رو جای کسی بذارید که میخواد شما رو استخدام کنه و ببینید کار پیدا میکنید یا نه. تنها شغلی که تسلط به ترکی نیاز نداره، آموزش زبان های خارجیه.

 

چه شغلهایی در ترکیه بازار کار بیشتری دارند؟

هر شهری در هر جای دنیا به همه تخصص ها نیاز داره و مسلما نمیشه از چند تا کار نام برد که بازار کار بهتری دارند. فقط کافیه توی کاری که می کنید جز بهترین ها باشید و یه مقدار شانس داشته باشید تا رزومه تون در زمان مناسب به دست کارفرمایی که نیاز به شغل شما داره برسه. البته یک سری مشاغل هستند که اشتغال در آنها برای خارجیان مجاز نیست و یا با گذراندن دوره های خاص اون رشته امکانپذیره که در مورد این شغل ها در مطلب بعدی صحبت خواهیم کرد.

 

کار سیاه در ترکیه

 

کار سیاه در ترکیه :

یک خارجی که در ترکیه اقامت توریستی با اجاره یا خرید ملک داره، اجازه کار در کشور ترکیه نداره. در صورتی که با این اقامت در جایی مشغول به کار بشه و پلیس متوجه این موضوع بشه به سرعت از کشور دیپورت میشه و محلی که این فرد رو استخدام کرده هم جریمه میشه. علارغم این سخت گیری ها بعضی از کارگاهها هستند که خارجیان بدون اجازه کار رو استخدام می کنن. البته نه استخدام رسمی و البته بدون قرارداد. به این کارها اصطلاحا "کار سیاه" گفته میشه. 

 

حقوق کار سیاه چقدره؟
حقوق کار سیاه معمولا به صورت هفتگی پرداخت میشه و معمولا کارهایی مثل کار در کارگاه چوب و صنایع چوبی، خیاطی، آرایشگری، فروشندگی و گارسونی رو شامل میشه. حقوق هفتگی این سبک کارها معمولا از هفته ای 450 لیر شروع و تا حداکثر 700 لیر میرسه. 

البته باید به این نکته هم توجه کرد که چون شخصی که به کار سیاه مشغوله، قراردادی نداره و کارفرما می دونه که کسی که به کار سیاه مشغوله نمی تونه شکایت کنه، احتمال اینکه زمان پرداخت حقوق، تمام و کمال و به موقع حقوق رو پرداخت کنه خیلی کمه. 
 

در مطالب بعدی در خصوص نحوه گرفتن اجازه کار نیز صحبت خواهیم کرد.